Snabb-DM blev en ASSU-affär

Det blev dubbelt ASSU bland seniorerna när Öppna Snabb-DM för Västerbotten avgjordes i Lövånger idag. Högst rankade Rickard Engman blev slutsegrare med 6p/7. Vem hade trott det efter en inledande förlust på bord 1 mot en 1700-spelare. Nåväl efter den fadäsen blev det en långspurt med sex raka segrar och faktum var att han bara satt vid förstabordet i rond 1 och 7, men det räckte ju. Starkt jobbat!

Silvret gick till klubbkompisen Jan Backsten med 5,5p/7 efter särskiljning. Jan som länge hade slutsegerfeeling men i sista ronden mot Rickard tog det stopp. Dessförinnan avfärdade Jan storheter som David Nygren, Johan Larsson och Tobias Pettersson. Mot bakgrund av det en värdig silvermedaljör. Just Johan och Isak Ersholt blev övriga med 5,5p.

På juniorpallen blev det idel Rockadare. Ewoud Demeestere lyckades bäst med 4,5p/7 före Elliot Fransson 4p och Stig Lövheim 3,5p. Ewoud blandade och gav men besegrade bl a Tobias Pettersson under resans gång.

Tävlingen, tänkt att arrangeras utomhus, hölls denna gång inne i Ryggåssalen då det spåddes regn och efter några timmars spel så öppnades himlen… 38 deltagare(!) kom till start vilket gjorde spellokalen lite trång och varm – men i det stora hela fungerade arrangemanget bra.

DM seniorer;

  1. Rickard Engman, ASSU, 2192, 6p/7
  2. Jan Backsten, ASSU, 1937, 5,5p
  3. Johan Larsson, SK Rockaden Umeå, 2083, 5,5p

DM juniorer;

  1. Ewoud Demeestere, SK Rockaden Umeå, 1838, 4,5p
  2. Elliot Fransson, SK Rockaden Umeå, 1770, 4p
  3. Stig Lövheim, SK Rockaden Umeå, 0, 3,5p

Resultat Öppna Snabb-DM Västerbotten 2026.

Leave a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *